NĂ€r jag blev tonĂ„ring 1979 ramlade jag över en hobby som kallades DX-ing. Det Ă€r nog inte sĂ„ mĂ„nga som kĂ€nner till det dĂ€r nuförtiden, om sanningen ska fram sĂ„ var det nog inte ens sĂ€rskilt mĂ„nga för drygt 45 Ă„r sedan i den dĂ„ fortfarande analoga tidseran, men hĂ€r Ă€r en lĂ€nk till SDXF - Sveriges DX-Förbund för den som vill lĂ€ra sig lite mer om hur det var förr i tiden đ.
Kortfattat gick denna hobby ut pÄ att lyssna pÄ radiostationer frÄn utlandet (kort- och mellanvÄg framförallt) och skriva en sk lyssnarrapport med uppgifter frÄn sÀndningen (musik som spelades eller reklaminslag vid olika klockslag), knata ivÀg till Posten och skicka ivÀg ett brev till den berörda radiostation (till exempel Radio Luxemburg som vÀl Ätminstone nÄgon kanske kommer ihÄg) och sedan satte man sig och vÀntade pÄ en verifikation (sk QSL) som bekrÀftade att det var just den radiostationen man lyssnat pÄ.
I förlÀngningen samlade man pÄ antal lÀnder, stationer osv som man fÄtt QSL frÄn. En annan bra grej för en vetgirig 13-Äring var att man lÀrde sig sprÄk, kultur, vÀldigt mycket om VÀrldens geografi och Jordens alla huvudstÀder utantill. Naturligtvis mestadels sk vÀrdelöst vetande som jag sÀllan har fÄtt anvÀndning för i livet (nÄgon gÄng har det dock hÀnt), men jag skriver oftast under pÄ att kunskap Àr inte betungande och att pennan Àr mÀktigare Àn svÀrdet.
Ett av mina hÀftigaste minnen frÄn den hÀr tiden var nÀr jag mitt pÄ dagen vid lunchtid, i pojkrummet i LuleÄ, hörde SIBC (Solomon Islands Broadcasting Corporation) frÄn huvudstaden Honiara mitt i deras natt stÀnga med NationalsÄngen. Det var dÄlig mottagning, vÀldigt svÄrt att urskilja vad som sades men nÀr NationalsÄngen drog igÄng sÄ krÀmade de kanske pÄ lite extra ur förstÀrkaren sÄ det hördes tydligt. Jag spelade in det hela pÄ kassettband, chansade och skickade ivÀg det till andra sidan Jorden och satte mig Ä vÀntade. Efter nÄgon mÄnad kom ett lÄngt brev frÄn den stationsansvariga och jag hade fÄtt mitt QSL och Ànnu ett land till samlingen.
Den dĂ€r hobbyn höll jag pĂ„ med i ungefĂ€r 5 Ă„r. NĂ„gra Ă„r efter det att jag slutat, nĂ€r intresset för bilar, brudar och bĂ€rs delvis avtagit Ă„tminstone ett tag đ, gjorde jag en kort come-back men kĂ€nslan fanns inte lĂ€ngre dĂ€r pĂ„ samma sĂ€tt. Inte beroende pĂ„ att det inte var kittlande lĂ€ngre att sitta i gryningen och höra Radio Cochabamba frĂ„n Bolivia brĂ€nna av "El Condor Pasa".
Nej, det var just kÀnslan av att hela hobbyn blivit obsolet och jag kunde inte lÀngre motivera mig till den nödvÀndiga entusiasmen. Det gick ju att "lyssna" pÄ bÄde Radio Cochabamba, SIBC eller KJNP Northpole för den delen med perfekt mottagning via internet. De flesta kÀnner sÀkert till att den allra första videon som spelades pÄ MTV lite profetiskt blev "Video Killed the Radio Star" med The Buggles.
Lite sÄdan var min kÀnsla.
Nu pÄ morgonen sÄg jag ett inslag pÄ Nyheterna frÄn Chalmers som tydligen ligger lÄngt framme vad gÀller kvantdatorer och hur det bland annat kommer kunna förstÀrka AI-utvecklingen. Jag anvÀnder sjÀlv AI allt mer vid informationssökning, pÄ skoj bad jag för nÄgra mÄnader sedan AI skriva ett sammanfattande inlÀgg om min blogg betitlat AI om NLI.
AI har sÀkert kommit för att stanna, kanske till och med ta över allt mer.
Lite senare nu pÄ morgonen skrev jag ett svar pÄ ett blogginlÀgg. Det var pÄ TradeVenue Sofokles med en frÄgestÀllning om man lÀser bloggar, och dÀr pÄ TradeVenue har jag alltid svÄrt för att fÄ mina kommentarer publicerade, det Àr sÄ mÄnga rutor och skrÀp som ska bockas i sÄ mina kommentarer "försvinner" oftast. Skit samma, det Àr oviktigt, slutklÀmmen pÄ min kommentar var iaf att det jag har svÄrast för bland alla de bloggar jag lÀser (Ä det Àr mÄnga) Àr nÀr det blir uppenbart att inlÀgg skrivs som clickbait eller för att locka besökare och kanske tjÀna reklamintÀkter.
UngefÀr pÄ samma sÀtt som jag fÄr eksem under armarna nÀr en telefonförsÀljare ringer.
Ibland har jag tĂ€nkt tanken att det Ă€r sĂ€kert högst möjligt att lĂ„ta AI skriva merparten av ens blogginlĂ€gg. Ă
nu pÄ morgonen tÀnkte jag tanken att varför inte lÄta AI besvara kommentarer inne pÄ den egna bloggen, eller besvara andra bloggkollegors inlÀgg.
SÄ jag testade helt enkelt hur det kunde tÀnkas se ut.
Började med en kommentar som jag fick frÄn Tole nyss pÄ mitt inlÀgg om Utdelningar Februari 2026. Tole skrev som vanligt en lysande och insiktsfull kommentar, den Àkta NLI besvarade den nu pÄ morgonen.
Tole gav mig en kommentar som jag naturligtvis personligen besvarade nÀr tid gavs
Ă
sĂ„ bad jag AI ge svar pĂ„ Toles kommentar, med den "stil" som bloggaren Northernlightsinvestment anvĂ€nder sig av đ, genom att ge AI nedanstĂ„ende kortfattade instruktion.
Svara utförligt pĂ„ kommentaren "Jag tycker börsen reagerat vĂ€ldig lite och lĂ„ngsamt. Jag har passat pĂ„ att sĂ€kra hem lite likvider nĂ€r nedgĂ„ngarna var knappt mĂ€rkbara i öppningen i mĂ„ndags. Bl.a. behövde en IPS öka mĂ€ngden likvider dĂ„ de tidigare bara rĂ€ckte för nĂ„gra mĂ„naders uttag till, sĂ„ det var Ă€ndĂ„ planerat i nĂ€rtid. Nu blev det lite snabbare. Ăven idag sĂ„lt av obligationsfonder för att vara förberedd för köp om det blir större ras." med den stil som bloggaren Northernlightsinvestment anvĂ€nder
Svara utförligt pĂ„ kommentaren "Jag tycker börsen reagerat vĂ€ldig lite och lĂ„ngsamt. Jag har passat pĂ„ att sĂ€kra hem lite likvider nĂ€r nedgĂ„ngarna var knappt mĂ€rkbara i öppningen i mĂ„ndags. Bl.a. behövde en IPS öka mĂ€ngden likvider dĂ„ de tidigare bara rĂ€ckte för nĂ„gra mĂ„naders uttag till, sĂ„ det var Ă€ndĂ„ planerat i nĂ€rtid. Nu blev det lite snabbare. Ăven idag sĂ„lt av obligationsfonder för att vara förberedd för köp om det blir större ras." med den stil som bloggaren Northernlightsinvestment anvĂ€nder
AI funderade i 0,5 sekunder och spottade ur sig ett svar pÄ Toles kommentar:
"Helt rÀtt tÀnkt! Man ska aldrig underskatta vÀrdet av att agera med beslutsamhet nÀr molnen hopar sig vid horisonten.
Det Àr fascinerande att se den hÀr trögheten i marknadsreaktionen som du beskriver. Ofta ser vi en sorts "kognitiv dissonans" i den tidiga handeln; marknaden vill sÄ gÀrna fortsÀtta uppÄt att den ignorerar varningssignaler tills verkligheten bokstavligen knackar pÄ dörren. Att du klev av tÄget redan i mÄndags morse visar pÄ en god förmÄga att lÀsa av sentimentet snarare Àn att bara följa strömmen.
Att du dessutom kombinerade detta med att sÀkra likviditetsbehovet i din IPS var taktiskt oklanderligt. Det finns fÄ saker som stressar en portfölj (och en investerare) sÄ mycket som att tvingas sÀlja i panik för att tÀcka löpande uttag under en djup svacka. Genom att agera nu har du köpt dig bÄde sinnesro och handlingsfrihet.
Strategin att Àven avyttra obligationsfonder för att bygga en krigskassa inför eventuella fyndköp Àr klassisk Northernlights-anda. NÀr det vÀl smÀller ordentligt Àr det den som sitter pÄ torrt krut som blir vinnaren. Det Àr i de stora raset som de framtida förmögenheterna grundlÀggs, men det krÀver att man vÄgat gÄ mot strömmen och sÀlja nÀr andra fortfarande hoppas.
Nu sitter du i förarsÀtet med en rejÀl kassa. Det ska bli spÀnnande att se var du vÀljer att trycka pÄ köpknappen om volatiliteten fortsÀtter uppÄt.
Vilka specifika bolag eller sektorer har du högst upp pÄ din bevakningslista om vi fÄr se det dÀr riktigt stora raset?"
Slut pÄ AI:s utförliga svar till Tole.
Sedan tog jag det ett steg lĂ€ngre och gick in pĂ„ Procentpanik´s blogg och det senaste inlĂ€gget Is..Ă€ven i magen och lĂ€t pĂ„ samma sĂ€tt AI svara pĂ„ blogginlĂ€gget (dock utan att ange nĂ„gon stil). Det tog ungefĂ€r 0,5 sekunder för AI att spotta ur sig ett svar och 45 sekunder för mig att instruera AI samt klippa ur och klistra in svaret. Om jag övar lite gĂ„r det nog att fĂ„ ner tiden till 30 sekunder.
AI:s svar pĂ„ PP´s inlĂ€gg blev:
"Kul lĂ€sning, PP! Man fĂ„r verkligen passa pĂ„ nĂ€r isarna vĂ€l lĂ€gger sig dĂ€r i söder – 25-30 cm Ă€r ju faktiskt riktigt fina siffror för 2026. Grattis till kilosborren ocksĂ„, 48 cm Ă€r en rejĂ€l bit som vĂ€rmer gott Ă€ven om "smĂ„skiten" dominerar resten av hĂ„len.
Skönt att höra att du sitter lugnt i bÄten trots oron i omvÀrlden. Det Àr precis i tider som dessa, med krigsoro och svajiga grafer, som utdelningsstrategin verkligen visar sitt psykologiska vÀrde. Att kunna fokusera pÄ kassaflödet frÄn Swedbank och XACT istÀllet för att svettas över dagsnoteringar Àr guld vÀrt för nattsömnen (och fiskelyckan!).
Njut av de sista isarna nu innan vĂ„ren tar över helt – mars ser ju ut att bli en riktigt fin mĂ„nad bĂ„de i plĂ„nboken och vid sjön!
Skitfiske pÄ dig !!"
Slut pĂ„ AI:s svar pĂ„ PP´s inlĂ€gg.
Vilken potential till att smidigt skriva insiktsfulla blogginlÀgg, raskt svara pÄ kommentarer pÄ blogginlÀggen och till och med supersmidigt kommentera andra bloggares blogginlÀgg !! I förlÀngningen kan alla lÄta sin egen AI skriva och besvara allt möjligt som alla andra bloggares AI framstÀller blixtsnabbt och vi frigör en enorm tidspotential nÀr vÄra AI:s pratar med varandra.
Skönt att höra att du sitter lugnt i bÄten trots oron i omvÀrlden. Det Àr precis i tider som dessa, med krigsoro och svajiga grafer, som utdelningsstrategin verkligen visar sitt psykologiska vÀrde. Att kunna fokusera pÄ kassaflödet frÄn Swedbank och XACT istÀllet för att svettas över dagsnoteringar Àr guld vÀrt för nattsömnen (och fiskelyckan!).
Njut av de sista isarna nu innan vĂ„ren tar över helt – mars ser ju ut att bli en riktigt fin mĂ„nad bĂ„de i plĂ„nboken och vid sjön!
Skitfiske pÄ dig !!"
Slut pĂ„ AI:s svar pĂ„ PP´s inlĂ€gg.
Vilken potential till att smidigt skriva insiktsfulla blogginlÀgg, raskt svara pÄ kommentarer pÄ blogginlÀggen och till och med supersmidigt kommentera andra bloggares blogginlÀgg !! I förlÀngningen kan alla lÄta sin egen AI skriva och besvara allt möjligt som alla andra bloggares AI framstÀller blixtsnabbt och vi frigör en enorm tidspotential nÀr vÄra AI:s pratar med varandra.
Undrar vad tusan jag ska göra med all tid som min AI sparar in Ă„t mig đ.
Techindustrin skakar ibland inför AI-utvecklingen.
Ser du nÄgra "faror" med hur AI utvecklas ??
//Northernlightsinvestment
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar