Sidor

onsdag 1 april 2026

Utdelningar Mars 2026

Enligt många har nu Utdelningssäsongen dragit igång på riktigt i och med att Mars månad passerat och därefter följs av de goda månaderna April och Maj. Många stora svenska svennebananbolag, som plikttroget tar varje chans att smyghöja sitt räntenetto, aktiverar nu sina vinstdelningsprogram till Oss aktieägare och lämnar kontantutdelningar in på våra konton.

För mig personligen utgör numera dessa euforimånader, efter de senaste årens sakteliga fokusskifte från USD till SEK (och även NOK), knappt hälften av det årliga kassaflödet. 

Än så länge är det dock transatlantiska innehav som överväger i min pensionsfond Northernlights Globalfond, men övervikten minskar definitivt för varje månad som passerar. Om nu inte USD plötsligt får för sig att dra iväg norrut igen 👀. 



Nu bokar Vi flyget och korsar Atlanten !!


Under Mars månad 2026 var det 69 stycken av mina kontantutdelande individuella innehav, fonder och ETFer som lämnade kontanter in på mitt konto. 

  • T. Rowe Price Group, Gilead Sciences, Shell ADR, SEB A, Swedbank A, Main Street Capital, Principal Financial Group, Lockheed Martin, BP Plc, Home Depot, Whirlpool, ABB, Franklin European Quality Dividend UCITS ETF
  • Atrium Ljungberg B, Stanley Black & Decker, Arbor Realty Trust, Axfood, BW LPG, Kontoor Brands, Dominion Energy, Old Republic International, Manulife Financial, RTX Corporation, AstraZeneca ADR, Carlsberg B, Autoliv SDB, McDonald´s
  • NextEra Energy, Slate Grocery REIT Unit - Class U, Consolidated Edison, Handelsbanken USA Index (B1 SEK), Main Street Capital, Realty Income REIT, Pizza Pizza Royalty Corp, Vital Infrastructure Property Trust Unit, Aflac
  • XACT Nordic High Dividend Low Volatility (UCITS ETF) (B1 SEK), Prudential Financial, Global X SuperDividend ETF, Snap-On, Johnson & Johnson, Chevron, Archer Daniels Midland, Emerson Electric, Exxon Mobil, IBM, Target, Wells Fargo
  • American Electric Power, LyondellBasell Industries Nv A, Valero Energy, Montrose Global Monthly Dividend MSCI World UCITS ETF, Amgen, JPM Nasdaq Equity Premium Income Active UCITS ETF - USD (Dist), Citigroup, Fortis
  • JPM US Equity Premium Income Active UCITS ETF - USD (Dist), JPM Global Equity Premium Income UCITS ETF - USD (Dist), Pfizer, Global X SuperIncome Preferred ETF, United Parcel Service, Enbridge, The JM Smucker Company
  • Canadian Utilities Ltd, Cibus Nordic Real Estate, First Trust Vest S&P 500 Dividend Aristocrats Target Income UCITS ETF (B Dist USD), Boston Pizza Royalties Income Fund Unit, iShares Core MSCI Europe UCITS ETF EUR (Dist), Starbucks

Kontantutdelningarna är alltså det som jag vanligtvis brukar benämna den arbetsbefriade inkomsten, den inkomst som fortsätter att ramla in oberoende av om jag går till ett förvärvsarbete eller inte. Inget ont sagt i övrigt om förvärvsarbete, men efter så många år där ute i Cirkusmanegen upplever jag det personligen som väldigt skönt med långfrukost och att därefter kunna ta dagen som den kommer.

En vis man, och även hyffsat välkänd och framgångsrik investerare faktiskt, yttrade en gång i tiden de bevingade orden att "Om du inte hittar ett sätt att tjäna pengar medan du sover kommer du att arbeta tills du dör". Hans lilla obskyra firma Berkshire Hathaway drog förra året, bland annat om natten, in över 4 miljarder USD i kontantutdelningar från innehav som Coca-Cola, Chevron, Bank of America, American Express och Apple. 

Det är faktiskt en hel del mer än vad jag drar in i årlig arbetsbefriad inkomst, men å andra sidan behöver jag inte 4 miljarder USD i årligt kassaflöde. Inte ens för att rådda runt den utflippade Sus&Dus budget som jag avser hålla mig till resten av min levnads dagar 👀.



Tänk på det ibland när du sitter där på kontoret


Det är inte bara medans man sover som en sån där arbetsbefriad inkomst rullar in. Det sker även när man är ute på en promenad, kör ett av veckans många gympass, skottar kubikmeter efter kubikmeter med snö ute i huset vid havet, dricker frukostkaffe i soffan å kollar vad Trump har hittat på under natten, shoppar prisnedsatt kycklinglårfilé på Willys, steker leverbiffar, tänder grillen för årets första BBQ på långfredagen eller byter från vinterdäck till sommardäck på bilarna.

Under Mars månad 2026 ökade min arbetsbefriade inkomst med +88,9% jämfört med Mars månad 2025. Det är dock lite glädjemätare på det där eftersom några av svennebananerna föregående år valde att dela ut i April istället för i mars varvid ribban var lågt satt..

Å andra sidan ser även April 2026 än så länge ut att sluta i dur. Men det där återkommer jag till, under förutsättning att jag lever då alltså, om ungefär en månad.



Månatliga utdelningar Northernlights Globalfond 2019-2026


Det är ganska halvlänge kvar till dess att helåret 2026 kan bokföras som avslutat. Men om inget anmärkningsvärt inträffar så kan jag nu proklamera att 2026 blir det femte året, där 2022 var det första året som finansiellt oberoende (FI) från kontantutdelningar, när den arbetsbefriade inkomsten kommer att kunna betala alla min utgifter.

Jag har alltså hittat mitt sätt att tjäna pengar medan jag sover.

Det finns andra sätt naturligtvis, det går antagligen lika bra att bara satsa allt i några ackumulerande fonder och sälja av någon procentuell andel av kapitalet varje månad eller kvartal eller halvår eller i början på året eller i slutet av året. Hur man nu vill lägga upp det.

Å så är det bara att hoppas på att det, när det valda intervallet infaller, är en gynnsam tidpunkt för Världens finansmarknader där man med förtröstan kan trycka på Säljknappen.



Årliga utdelningar Northernlights Globalfond 2017-2026


Frihetskvoten är ett mätetal som beskriver hur stor andel av dina Utgifter som kan betalas av dina Utdelningar. Vid en frihetskvot om 1 betalas alla utgifter av dina utdelningar, vid en frihetskvot om 0,5 betalas hälften av dina utgifter av dina utdelningar osv. Vid en frihetskvot större än 1 så har du alltså ett överskott efter det att dina utdelningar har betalat dina utgifter.

Överskottet kan man göra vad man vill med, till exempel investera i ännu mer utdelande aktier, ackumulerande fonder, en extra helkväll på krogen eller kanske spara till en kommande semesterresa på ett bankkonto med 3-månader bunden ränta. Det är precis samma lika förutsättningar som med överskott från icke arbetsbefriad inkomst, valfritt alltså.

I Februari hade jag en låg frihetskvot (0,43) beroende på att jag reste iväg till Gran Canaria och förlustade mig under en vecka. Efter det summerade frihetskvoten till 0,71 för årets två första månader. Ett fall för Lyxfällan alltså om det skulle fortsätta så helt okontrollerat.

Nu i Mars har det dock rätat på sig igen med en frihetskvot för Mars månad på 2,94 vilket sammantaget för årets första kvartal summerar till 1,26.



Frihetskvot från utdelningar Northernlights 2026 Månad/YTD



Hur ser dina planer ut för
Påsken 2026 !??

Hur tänker du kring detta med att
tjäna pengar medan du sover !??


//Northernlightsinvestment

12 kommentarer:

  1. Jag drog in utdelningar på ca 125k de senaste två dagarna, och notifieringen från appen kom nog medans jag fortfarande sov :)

    Det blir nog inte så mycket påskfirande för min del. Vi har ingen riktig tradition av det längre sedan mina morföräldrar gick bort, de var nog de sista som tyckte påsken var mer än några extra lediga dagar.

    Jag köpte däremot en lammstek med ben som jag tänkte göra något med, än så länge lite oklart exakt vad.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Härligt, skön känsla !! I ditt fall behöver jag nog inte predika, för du är nog redan frälst och vi delar väl åtminstone till viss del samma religionstillhörighet.

      I allt annat anser jag mig vara ateist 😏 men det tog nog ett tag innan jag vågade tro på utdelningsinvestering och den där snöbollseffekten som jag läst om. Men nu vet jag att det fungerar, seeing is believing.....

      Jag har inte heller så många fasta traditioner kvar kring Påsk nuförtiden. Ibland blir det röka en laxsida, ibland blir det vitlökspäckat lamm. Många gånger blir det grillpremiär (om bara vädret tillåter). Nästan alltid gravar jag en laxbit, å varenda Påsk blir det sill och ägg.

      Igår gravade jag 1kg lax, så den är det check på. Sill och ägg har jag köpt, liksom en köttbit att slänga på grillen om den tänds. Skönt med några dagar ledigt....även om jag nu är ledig varenda dag. Märkligt känsla...😏

      Radera
  2. Att bara gå o skrota o ägna sig åt det man själv önskar och vill borde vara den ultimata sysselsättningen. Att sen dessutom ha pengar för att kunna klara av det är inget annat än fantastiskt och visst hade Buffet rätt som så ofta!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har upptäckt det allt mer under livet, det behöver inte vara så komplicerat. Minns dagar då det var olika möten i flera timmar nere på Cirkusen, tänkte att "det här känns inte som något jag vill göra längre". Å nu gör jag inte det.

      Han har säkert skrivit en del i ämnet ekonomi, den där Buffet. Å andra har definitivt skrivit mycket om honom, det har flimrat förbi i periferin av mitt synfält. Jag har inte läst någonting av det där öht, men en del uttalanden fastnar i det undermedvetna. Å det där att ha en pengamaskin som arbetar för dig i det fördolda var något som fastnade och var en av de grejer som fick mig att börja satsa allt mer aktivt mot ett frihetskapital för 12-15 år sedan.

      Radera
  3. Påskplanerna är högst modesta för oss. Imorgon fredag kommer sonen över för att byta hjul på sin bil. Han har då beställt en enkel påsklunch. På söndag åker vi över till dottern för att hjälpa till med lite logistiska övningar. Förövrigt blir det enkel men påskinspirerad mat. Typ lax, ägg kanske en lammstek om jag snubblar över en när jag handlar.

    Utdelningarna har verkligen rullat in nu men jag har ännu inte tittat på hur de ser ut jfr med 2025.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det där låter ju som perfekta planer för Påsken !! Så får du träffa dina nära och kära oxå i deras vardag.

      Precis hemkommen från ett pass på gymmet, det har klarnat upp ordentligt här i Norrland, solen kikar fram efter flera dagar av jämngrå himmel och dimma. Det blir till att packa väskan och åka ut till landet, håller det i sig så premiärtänds grillen för år 2026 och kanske en bastu senare ikväll....eller imorgon. Jag tar det som det kommer nuförtiden.....😊

      Glad Påsk Tole !!

      Radera
  4. Modesta planer även här, släktmiddag och påskägg till de minsta. Kanske plockas grillen fram om det soliga vädret håller i sig. Så mycket mer behövs inte för att en gammal FIRE-gubbe ska trivas. Glad påsk!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Här åkte grillen fram på Skärtorsdagens kväll, det sprack upp ordentligt och var strålande sol i 2 dygn. Gjorde inte många knop, satt mest i en solstol och kollade på de som åkte skidor nere på ängen.

      Glad Påsk !!

      Radera
  5. Glad Påsk nli! Hälsar Åke

    SvaraRadera
  6. Jag gillar att tjäna pengar medan jag sover! Det har jag gjort i ganska många år men det är de senaste 10-12 åren som jag haft någon uppföljning, tidigare var det en abstrakt siffra efter en husförsäljning som steg och sjönk beroende på kriser och uppgångar.

    Nu under våren och försommaren tjänar jag storkovan då arvet efter mor håller på att trilla in på mina konton. Det är en mycket märklig känsla även om jag vetat ungefär hur mycket det är, att det skulle bli mitt och att det antagligen inte var så avlägset i tid.

    Naturligtvis är jag glad att de (pappa gick bort för några år sedan) hade ett gott sinne för ekonomi och inte levde över sina tillgångar och samtidigt kan jag tycka att det är synd att de inte gav sig tid och råd att sluta jobba tidigare eller resa mer när orken fanns och kanske köpt hjälp med trädgårdsskötsel medan de hade kvar huset och orken sinade. I och för sig har ju börsuppgången de senaste 20 åren varit makalös så det kanske rent av hade varit svårt att göra av med pengarna.

    Det stämmer också till eftertanke för egen del. Utan att ha gjort någon mer detaljerad kalkyl så borde jag kunna göra en FIRE snart men vill jag det? Jag fortsätter ta sikte på 60-årsdagen tills vidare, det känns tryggt.

    Vad ska jag göra med pengarna tills dess då? En husbil ska det bli och då kanske jag upptäcker att jag har svårt att hinna med att resa och då måste jag sluta jobba för att resa runt, om det nu är så kul som jag föreställer mig. Många om och men där ;)

    Annars verkar ju att äga hästar vara ett säkert sätt att göra av med pengar men de där havremopederna är inte min grej. Det är mycket enklare med motordrivna fordon som man bara ställer i från sig tills nästa gång man vill köra med dem. En till fyrhjuling?

    Påskmaten är som julmaten här med skinka, sill, ägg och gravad lax. Jag köper gravad lax och lägger in sillen själv. Luncherna äts vid en eld efter en kortare skotertur i denna snöbrist och idag serverades jag souvas (saltat och lätt rökt renkött) med grönsallad och orientdressing i pitabröd några hundra meter hemifrån. Omständigt värre men trevligt.

    Jag önskar Glad Påsk även om det är långfredag idag och inte glatt alls för de som tror!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Husförsäljningar och arv kan, utöver det omedelbara tillskottet, boosta den framtida intjäningsförmågan. Lite beroende på vad man tar sig för naturligtvis med tillskottet.

      Bra tänkt att förverkliga en dröm, en husbil kan nog leda till många trevliga nya upplevelser i framtiden.

      Jag sitter ju på en ganska stor kassa, tänkt till lite kapitalvaror. Än så länge har det bara blivit en begagnad andrabil till hushållet. Jag valde, snubblade till slut över, det alternativet istället för att köpa något nytt. Så kanske hinner jag med ytterligare en bil innan det är dags att hala flaggan.

      Är inte särdeles fascinerad av vare sig havremotorer eller bensinmotorer, det talar mot att jag någonsin kommer gå mot skoter eller fyrhjuling. Men kanske ändrar jag mig om jag får prova på det livet. 60 år utan talar dock emot. Men nånting ska jag väl kunna hitta på att slösa pengar på. Mer skatt kanske efter valet....😊

      Glad påsk Indexanna !!

      Radera